Z NAMI ZAWSZE PO DRODZE
Zepsuty samochód i pomoc drogowa Tarnów – co zrobić przed przyjazdem lawety?
Wiemy, co zrobić w razie wypadku (zadzwonić po pomoc drogową), ale co zrobić, zanim jeszcze wezwiemy lawetę? W tym artykule przeanalizujemy mniej poważną, ale wciąż nieprzyjemną i potencjalnie niebezpieczną sytuację. Jedziesz do lub z miasta, a samochód zaczyna wydawać dziwne dźwięki. Nie masz czasu zastanawiać się, co się dzieje, gdy samochód się zatrzyma czy zepsuł. Co robić ?
W takim przypadku potrzebujesz szybkiej i sprawnej pomocy drogowej, takiej jak Pomoc Drogowa Tarnów 24/7. Jednak wybranie naszego numeru może nie wystarczyć. Zwłaszcza jeśli samochód zatrzymał się na środku drogi. Zobaczmy więc, co zrobić, jeśli samochód się zepsuł i jak przygotować się na przybycie pomocy.
Co zrobić z zepsutym samochodem na autostradzie? Pomoc drogowa Tarnów i okolice
Zacznijmy od najgorszego scenariusza. Samochód zatrzymuje się na autostradzie. W takim przypadku musisz liczyć się zarówno z awarią, jak i samochodami nadjeżdżającymi z dużą prędkością po bokach. Wystarczy chwila paniki, aby podjąć bardzo głupie i bardzo niebezpieczne decyzje. Jakie? Takie jak wysiadanie z samochodu na środku pasa ruchu.
Dlatego ważne jest, aby zawsze zachować spokój, nawet w tak krytycznej sytuacji.
Trudno jest gwałtownie zatrzymać samochód, z wyjątkiem szczególnych przypadków. Awaria mechaniczna lub awaria elektronicznej matrycy zawsze dają ostrzeżenie. Jakie są sygnały ostrzegawcze, że z samochodem dzieje się coś niedobrego? Oto one:
- utrata mocy podczas jazdy,
- dziwne dźwięki podczas jazdy,
- z silnika wydobywa się czarny dym.
We wszystkich tych przypadkach podjedź do pobocza i przygotuj się na zatrzymanie pojazdu i czekanie na pomoc drogową Tarnów. Jak się przygotować? Załóż kamizelkę odblaskową, włącz światła postojowe i umieść trójkąt ostrzegawczy w odległości około 100 metrów od samochodu. W tym momencie możesz wezwać lawetę i wyjaśnić swoją sytuację.
Co, jeśli silnik nagle się zatrzyma? Pomoc drogowa Tarnów
Ponownie, nie panikuj. Przed zatrzymaniem się wykorzystaj ruch pojazdu, aby przedostać się na bok, na przykład na pobocze. Operacja jest wykonalna, ale męcząca, biorąc pod uwagę, że hydrauliczne wspomaganie kierownicy przestaje działać po wyłączeniu silnika.
Co zrobić z zepsutym samochodem w mieście? Pomoc drogowa Marcin Cygan Tarnów
Zepsuty samochód w mieście to wciąż nieprzyjemna ewentualność. Samochody nie osiągają typowych prędkości autostradowych, ale nadal stanowią zagrożenie. Dlatego, jeśli to możliwe, przy pierwszych oznakach awarii przesuń samochód na pobocze. Następnie postępuj zgodnie z tymi punktami.
- Włącz światła postojowe, aby sygnalizować obecność samochodu nawet z daleka.
- Noś kamizelkę odblaskową , chociaż w mieście nie jest to obowiązkowe. Jednak takie zachowanie sprawia, że jesteś bardziej widoczny i zmniejsza to ryzyko wypadków.
- Wyjdź z samochodu po stronie pasażera, zwłaszcza jeśli znajdujesz się częściowo na środku jezdni.
- Umieść trójkąt w odległości 50 metrów od pojazdu.
- Jeśli są pasażerowie, zabezpiecz ich i trzymaj z dala od ruchu ulicznego.
Pamiętaj, że zawsze musisz znajdować się w pobliżu pojazdu, nawet jeśli znajdujesz się w bezpiecznej pozycji. O ile nie znalazłeś miejsca parkingowego, obowiązuje całkowity zakaz opuszczania samochodu. Mówimy również nie dla praktyk takich jak autostop. Próba zatrzymania kierowcy zwiększyłaby ryzyko wypadku. Zamiast tego jak najszybciej wezwij pomoc lawety.
Jak wezwać pogotowie drogowe? Pomoc drogowa Tarnów
Po usunięciu samochodu z drogi i prawidłowym zgłoszeniu wypadku należy natychmiast wezwać lawetę. Niezależnie od tego, czy jesteś w mieście, czy na autostradzie. Musisz jak najszybciej oczyścić drogę przed przybyciem pomocy drogowej.
Sprawdź swoją lokalizację i współrzędne, aby ułatwić odnalezienie Ciebie na drodze. Jeśli jesteś w mieście, wystarczy ulica i numer najbliższego domu. W przeciwnym razie użyj GPS w samochodzie lub telefonie komórkowym, aby zlokalizować współrzędne. Im dokładniejszy jesteś, tym mniej czasu zajmie znalezienie Cię na drodze, nawet jeśli jesteś na autostradzie lub w małym miasteczku na wsi.
Określ typ i stan pojazdu
Kiedy dzwonisz do Pomocy Drogowej Tarnów – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nasi operatorzy zajmą się Tobą. Przewrócony samochód wymaga bowiem innej interwencji niż zepsuty motocykl, z innymi kosztami. Jeśli jesteś zdenerwowany i boisz się, że zapomnisz o ważnych szczegółach, przygotuj mały zarys tego, co chcesz powiedzieć na kartce papieru lub w notatniku w swoim telefonie.
Kiedy zobaczysz nadjeżdżającą lawetę, nie ma już problemu, prawda? Wcale, że nie! Zawsze upewnij się, że nadjeżdżająca laweta to ta, po którą dzwoniłeś. Może zajść taka sytuacja, że podjedzie po Ciebie „pomoc drogowa”, której nie wzywałeś i zaoferuje swoje usługi. Jednak po uzyskaniu takiej pomocy, możesz zdziwić się informacją o jej wysokich kosztach. Taka „pomoc drogowa” to prawdziwa plaga – szczególnie w dużych miastach. Nieuczciwi często szukają pojazdów w trudnej sytuacji, „ratują” je i pobierają nieproporcjonalne kwoty pieniędzy.
Bezpieczna pomoc – pomoc drogowa Tarnów 24/7
Pomoc drogowa Tarnów (tel.: 605-876-912) jest aktywna 24/7 w Tarnowie i okolicach, a także w sąsiednich obszarach i powiązanych gminach. Nasi operatorzy są gotowi do interwencji o każdej porze dnia, nawet w dni ustawowo wolne od pracy. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy lawety.
Gdzie przewieziemy pojazd?
Gdzie chcesz. Jeśli masz zaufany warsztat w okolicy, po prostu podaj nam adres. Jeśli natomiast jesteś daleko od domu lub nie masz warsztatu, do którego zwykle jeździsz, możemy zająć się Twoim pojazdem. Oferujemy również usługi mechanika całodobowego.
Nasza siedziba Pomocy Drogowej znajduje się przy ul. Eugeniusza Niedojadło 22, 33-100 Tarnów. Znajduje się tam warsztat wraz ze specjalistą od opon samochodowych. Jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z problemami z:
- silnikiem,
- przebitymi oponami,
- uszkodzeniami powypadkowymi.
Zawsze gwarantujemy Państwu szybką i fachową interwencję, aby w jak najkrótszym czasie zwrócić Państwu samochód. Ponadto jesteśmy również dostępni w zakresie remontów samochodów i przeglądów butli LPG.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o usługach Pomoc Drogowa Tarnów 24/7, odwiedź stronę i skontaktuj się z nami. Możesz to zrobić telefonicznie lub przez formularz kontaktowy.
Normy i wyposażenie pojazdów używanych do pomocy drogowej
Jeśli zadzwonisz pod numer pomocy drogowej, oznacza to, że jesteś w krytycznej sytuacji. Być może miałeś wypadek lub zepsuł Ci się samochód. W obu przypadkach potrzebujesz pomocy rzetelnego personelu (takiego jak nasz), który udzieli Ci odpowiedniej pomocy. Z tego powodu Kodeks Drogowy poświęca kilka wierszy przepisom dotyczącym pomocy drogowej w mieście i poza nim.
Kiedy wzywasz pomoc lawety, upewnij się, że wykonają następujące czynności. Niestety, istnieje wiele improwizowanych służb ratunkowych, które nie oferują gwarancji, które przysługują Ci zgodnie z prawem.
Charakterystyka pojazdów pomocy drogowej
Zadzwoniłeś pod numer pomocy drogowej i widzisz zbliżający się pojazd – czego możesz się spodziewać? Według prawa są rozporządzenia, które określają charakterystykę pojazdów, jakie mają być wykorzystywane do udzielania pomocy drogowej. Te pojazdy mieszczą się w kategorii „pojazdów specjalnego przeznaczenia”. Tekst zawiera wszystkie cechy konstrukcyjne, jakie musi posiadać autoryzowany pojazd, z których przedstawimy najważniejsze poniżej.
- Zwis przedni i zwis tylny oznakowane wzdłużnie paskami odblaskowymi.
- Stała obecność specjalnego sprzętu do usuwania samochodów i motocykli, który może zmieniać się z pojazdu na pojazd. Dlatego dzwoniąc po lawetę musisz określić co się stało i jaki pojazd przewieźć. W ten sposób pracownicy mogą wysłać Ci odpowiedni pojazd z odpowiednim sprzętem.
- Tylne i boczne paski odblaskowe, jeśli laweta ma masę większą niż 3,5 tony.
- Na pokładzie odblaskowe materiały ochrony osobistej, przeznaczone dla poszczególnych pracowników, którzy przyjdą Ci na ratunek.
Możliwe wyposażenie lawety – pomoc drogowa Tarnów
Dzwoniąc po lawetę, możesz poprosić o różne rodzaje sprzętu. Kodeks drogowy określa, czym one są i jakie muszą mieć parametry techniczne.
Żuraw – służy do transportu ciężkich pojazdów, takich jak samochody lub motocykle z dużymi silnikami. Dźwig podnosi pojazd całkowicie, aby umieścić go na powierzchni ładunkowej lub częściowo, aby go odholować.
Uchylna platforma ładunkowa, która podnosi się i opada. Częściowo demontowalne podłogi są stosowane przy umieszczaniu na lawecie małych pojazdach, takich jak motorowery, motory czy minisamochody.
Hak holowniczy – służy do holowania zepsutych lub uszkodzonych pojazdów mechanicznych. Składa się ze sztywnego pręta lub deski podnoszonej za pomocą dźwigu. W tym drugim przypadku sprawdź, czy są też ramiona i wózki, które utrzymują oś w górze.
Całe wyposażenie, o którym mowa, musi być odnotowane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Ponadto pojazdy specjalnego przeznaczenia używane do pomocy drogowej muszą być wyposażone w systemy pasków odblaskowych, które umożliwiają ich identyfikację nawet z dużej odległości.
Przepisy dotyczące pomocy drogowej – dlaczego są ważne?
Wszystkie zasady opisane powyżej mają jeden cel – zminimalizowanie szkód wyrządzonych osobom trzecim. Każdy, kto oferuje usługę pomocy drogowej, jak Pomoc Drogowa Tarnów 24/7 (do 8 ton, wyciągarka, ładowanie akumulatora, dowóz paliwa, wymiana koła, całodobowy mechanik, płatność kartą, blikiem), jest zobowiązany do podjęcia wszelkich niezbędnych środków ostrożności w celu ochrony operatorów i klientów.
Środki ostrożności obejmują użycie odpowiedniego sprzętu, ale także zasady postępowania, których należy przestrzegać. Najważniejsze to:
- nosić kamizelkę odblaskową podczas akcji ratowniczych;
- umieszczenie tymczasowych znaków sygnalizujących akcję ratowniczą na miejscu;
- w razie potrzeby udzielaj pomocy etapami.
Awaryjna interwencja lawetą obejmuje tak naprawdę transport pojazdu nawet w drugą podróż, po pierwszych czynnościach interwencyjnych.
W rzeczywistości przepisów jest wiele, dlatego wszyscy operatorzy są zobowiązani do odbycia specjalnego kursu. Uczą się, jak umieszczać znaki i jak bezpiecznie interweniować. W przypadku nieprzyjemnego, nieoczekiwanego zdarzenia, osoba udzielająca pomocy drogowej musi wykazać, że zastosowała wszystkie zalecane środki ostrożności.